Svemirska misija u sjevernoj Švedskoj se odvija prema planu / Gebrüder Weiss je zvanični logistički partner Švedske svemirske korporacije (SSC) i transportovao je eksperimente do Arktičkog kruga
U srijedu 23. novembra, u 9:25 sati lansirana je raketa iz baze u Esrangeu, te letjela u svemir brzinom većom od 6500 km/h. Zahvaljujući paraboličnoj putanji, eksperimenti su lebdjeli u bestežinskom stanju na visini od 260 kilometara šest minuta prije nego što su se vratili na zemlju pričvršćeni za padobran. Eksperimenti su prizemljeni u nenaseljeno područje sjeverno od Esrangea. Tim Švedske svemirske korporacije ih je helikopterom vratio natrag u bazu. Naučnici ih sada evaluiraju.
Stefan Krämer, voditelj projekta misije, s olakšanjem govori o uspješnom toku misije: „Radili smo na lansiranju ove rakete više od dvije godine. Napetost je bila velika. U konačnici su svi partneri pridonijeli uspjehu misije. Također zahvaljujemo kompaniji Gebrüder Weiss na logističkoj podršci.“ Kompanija je partner SSC-a i transportovala je istraživačku opremu. Frank Haas, voditelj komunikacija kompanije Gebrüder Weiss prisustvovao je lansiranju: „Uvijek podržavamo odabrane projekte koji ukazuju na budućnost mobilnosti. Zbog različitih testova koji se odvijaju na svemirskoj raketi, ova misija ima izuzetan naučni značaj.“
Na raketi je u svemir odletjelo dvanaest istraživačkih testova iz područja biomedicine, fizike, astronomije i biologije. Među njima i eksperiment NeuroBeta Medicinskog fakulteta Univerziteta Uppsala, koji se bavi liječenjem dijabetesa A. Matične ćelije gušterače dopremljene su u svemir radi istraživanja ćelija, i njihova aktivacija u uvjetima bestežinskog stanja. „U ovom eksperimentu je posebice akcija vraćanja bila zahtjevna, jer su uzorci morali biti vraćeni u laboratorij u Esrangeu u roku od dva sata“, govori Alf Vaernéus, inženjer nadležan za projekat. „Drago nam je da je sve uspjelo.“
Na raketi je bilo i 13 satova švicarskog proizvođača satova FORTIS da bi se istražilo njihovo ponašanje u svemiru. Jupp Philipp, vlasnik tvrtke FORTIS: „Želimo izrađivati satove koji dokazano mogu raditi u svemiru. Još uvijek moramo evaluirati detaljne rezultate ovog stres testa, ali već sada možemo reći da su se svi satovi vratili na zemlju neoštećeni i tačni.“ Kompanija ima za cilj razviti prvi sat koji mogu nositi i astronauti na Marsu. Kao i Gebrüder Weiss, Fortis je također partner Austrijskog svemirskog foruma. Obje kompanije podržavaju Analognu misiju na Mars u Izraelu 2021.
O misiji:
Od 14. do 23. novembra Švedska svemirska korporacija izvela je u sjevernoj Švedskoj svoju 15. svemirsku misiju. Sa „SubOrbital Express“ je dvanaest naučnih eksperimenata lansirano u svemir raketom radi istraživanja njihovog ponašanja u bestežinskom stanju. Eksperimente su dostavili istraživački timovi iz Kostarike, Brazila, Portugala, Italije, Belgije, Švicarske, Njemačke, Lihtenštajna i Švedske. Cilj ove misije je sticanje spoznaja za daljnja istraživanja i rad astronauta u svemiru. Pripreme za ovu misiju trajale su dvije godine.
Video uspješnog lansiranja rakete sa naučnim eksperimentima